Makaleler

Elektrik Alımı Hakedişi Düzenleme Eğitimi Nedir? Bu Eğitimi Neden Almalıyız?

Elektrik alımı hakedişi düzenleme eğitimi, uygulama sürecinde karşılaşılabilecek sorunlara ilişkin ayrıntıları ve çözümleri sunmaktadır.

Serbest piyasa koşullarıyla birlikte, kamu kurum ve kuruluşlarının elektrik alımlarını ihale yoluyla tedarikçi firmalardan karşılaması mümkün hale gelmiştir. Sözleşmesi imzalanan ve alımına başlanan “A.G/O.G ve Tek Terimli/Çift Terimli” elektrik tiplerinin tüketim miktarı karşılığında yükleniciye ödenecek tutarın hesaplanması sürecine elektrik alımı hakedişi adı verilmektedir.

 

Elektrik Alım Hakedişi Eğitimi Hakkında

 

AMP Akademi, kamu kurum ve kuruluşları için gerekli tüm eğitim ve danışmanlık hizmetlerini en iyi şekilde vermektedir. Aylık tüketim miktarı üzerinden elektrik alımları hakedişi hesaplamak için TÜİK'in yayınladığı elektrik endekslerinin nasıl kullanılması gerektiğinin ayrıntılı olarak anlatıldığı eğitim, az kişili gruplar halinde gerçekleştirilmektedir.

 

AMP Akademi Elektrik Alım Hakedişi Düzenleme Eğitimi, elektrik alımı hakedişi süreçlerini dokuz ana başlıkta ele almaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının elektrik alımlarını hangi statüde alabileceği, maliye bakanlığının görüşleri, fiyat farkı hesabı ve esas endeks katsayıları, hakediş süreci, dağıtım bedeli, fonların hesaplanması ve reaktif tüketim bedel hesabı yapma, abone gruplarına göre belediye tüketim vergisi hesaplama, hakediş dosyasında bulunması gereken raporlar, Elektrik Alım Hakedişi Düzenleme Eğitimi'nde verilen eğitimin konu başlıklarını oluşturmaktadır. Bu konular, elektrik alımı hakedişlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır.

 

Eğitim Kimlere Yönelik?

 

Eğitim boyunca, elektrik alım hakedişi hesaplamak için neler yapılması gerektiği önce teorik olarak anlatılmakta, ardından uygulamalı olarak gösterilmektedir. Katılımcıların, kamu kurum ve kuruluşlarının ihale yoluyla elektrik alımlarını tedarikçi firmalardan karşılaması ve bunun için gereken bilgilere sahip olması amaçlanmaktadır. Kamu kurumlarında çalışan kişiler için mutlaka alınması gereken ideal bir eğitimdir. AMP Akademi, 4734 ve 4735 sayılı kanunlara göre iş yapan kamu kurumları ve bunların yüklenicileri için kurs ve seminerler düzenlemektedir. Özel sektörde iş yapan firmalarının hakediş ve teklif departmanlarındaki çalışanlar da bu kurslara katılabilirler.

 

AMP Akademi Ayrıcalığı

 

4734 ve 4735 sayılı kanunlara göre iş yapan kamu kurumları ve bunların yüklenicileri ile özel sektörde iş yapan firmaların ilgili birim çalışanları neden AMP Akademi'yi tercih etmeliler? AMP Akademi, Türkiye'nin önde gelen Kamu İhale Mevzuatı uzmanları ile çalışmaktadır. Kamu kurumları tarafından tanınan ve bilinen, yüzlerce eğitim ve seminer vermiş, konuyla ilgili birçok kitabı bulunan değerli eğitimcilerle çalışan AMP Akademi, Türkiye'de üst düzeyde eğitim veren sayılı şirketlerden bir tanesidir. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilden çeşitli kamu kurumu ve özel firmaya eğitimler vermektedir.

Elektrik Alımı Hakedişi Düzenleme Eğitimini satın almak ve incelemek için tıklayın.

Elektrik Alımı Hakedişi Düzenleme Yazılımımız AMP MAH Programını incelemek için tıklayın.

Konu ile ilgili örnek uygulamanın anlatıldığı makaleyi buradan inceleyebilirsiniz.